Výklus: 40-ro?ný maratónec zabehol olympijský limit v maskovaných teniskách - a podcast by Šport Denník N

from 2021-03-30T14:23:51

:: ::

Spojené krá?ovstvo bude na olympijskom maratóne v Tokiu reprezentova? 40-ro?ný vytrvalec Chris Thompson.
Rozhodli o tom kvalifika?né preteky, ktoré sa konali v piatok a na ktorých britskí maratónci bojovali o dve miestenky.
Na olympijskú ú?as? však nesta?ilo len umiestnenie na prvom alebo druhom mieste, vytrvalci potrebovali tiež zabehnú? prísny olympijský limit 2:11:30 h.
Thompsonovi, ktorý o pár dní oslávi 40. narodeniny a ktorému sa v pondelok narodil prvý syn, sa podarilo splni? obe podmienky.
Kvalifikáciu presved?ivo vyhral a splnil aj olympijský limit. V pokro?ilom bežeckom veku si vytvoril maratónsky osobný rekord 2:10:52 h.
Ke? skúsený bežec kon?il preteky, zdalo sa, akoby bol v tranze. Naklonil sa nad cie?ovú pásku, zatínal ruky, skákal na mieste a kri?al od radosti. „Nikdy v živote som necítil tak ve?a emócií. Bola to atómová bomba,” opisoval neskôr svoje pocity.
„Mám 39 rokov a nahlas pla?em, toto sa nemohlo naozaj sta?,” dodal pre BBC.
Napriek inšpiratívnemu výkonu a životnému príbehu sa po kvalifikácii stretol aj s kritikou.
Na preteky si totiž obul kontroverzné topánky s karbónovou podrážkou, ktoré vyrába konkuren?ná firma jeho oficiálneho sponzora. Aby obuv zamaskoval, pred štartom ju nastriekal na ?ierno.
Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom.
Dnes ho pre vás pripravil Peter Ková?, pre?ítal Ladislav Urbán.