Výklus: Ako vyzeral maratón na prvej olympiáde - a podcast by Šport Denník N

from 2021-04-13T10:46:32

:: ::

Novodobé olympijské hry oslavujú v týchto d?och 125 rokov. Konali sa v Aténach a bežecké disciplíny boli ich dôležitou sú?as?ou.

V šprinte na sto metrov skon?il na tre?om mieste rodák zo Slovenska, v maratóne, ktorý zažil celosvetovú premiéru, zas zví?azil pastier z Grécka.

Práve maratón bol pre domácich fanúšikov vrcholom hier. Na atletické prvenstvo neúspešne ?akali od za?iatku olympiády a maratónsky beh bol poslednou príležitos?ou na zmenu.

Ke? poslovia na ko?och priniesli na olympijský štadión správu, že sa domáci bežec blíži do finále na prvom mieste, 80-tisícový olympijský štadión vybuchol od radosti.

O pár minút neskôr už diváci vítali v cieli nového národného hrdinu.

Bežec z chudobných pomerov zvládol 40-kilometrovú tra? tesne pod tri hodiny, aj ke? bežal oble?ený v ?udovom kroji.

?o na tom, že by dnes Spyridon Louis zostal za najlepšími o viac ako hodinu.

Pod?a viacerých zdrojov sa na štart maratónu postavila aj Gréky?a Stamata Revithiová, no organizárori jej nedovolili beža?. Zakladate? novodobých hier Barón Pierre de Coubertin konštatoval, že ú?as? žien by bola „nemiestna a nezaujímavá“.

Prvý olympijský maratón si preto odbehla na druhý de? sama.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom.

Dnes ho pre vás pripravil Peter Ková?, pre?ítal Ladislav Urbán.